عوامل پیشرفت اقتصاد زیستی

۱۶ اسفند ۱۴۰۱
5 دقیقه زمان برای مطالعه
0دیدگاه
942 بازدید
اقتصاد زیستی

آنچه که در پیشرفت اقتصاد زیستی مهم است شناسایی چالش‌هایی هم‌چون تغییرات آب‌و‌هوایی، کمبود منابع طبیعی و الگوهای ناپایدار مصرف است.

آنچه که در پیشرفت اقتصاد زیستی مهم است شناسایی چالش‌هایی هم‌چون تغییرات آب‌و‌هوایی، کمبود منابع طبیعی و الگوهای ناپایدار مصرف است. اقتصاد زیستی مؤلفه‌ی اصلی توسعه‌ی پایدار به حساب می‌آید. اتحادیه‌ی اروپا برای پیشبرد اقتصاد زیستی، پروژه‌ی DataBio (داده‌های مشتق شده از اقتصاد زیستی) را ارائه کرده است. این پروژه بر روی تولید مواد خام از بخش‌های کشاورزی، جنگل‌داری و ماهی‌گیری متمرکز شده است.

در پروژه‌ی DataBio که توسط ۴۸ گروه از ۱۷ کشور انجام شده است؛ ۲۶ طرح آزمایشی بررسی شد. یکی از شرکای فنلاندی، نرم‌افزار خلاقانه‌ای را طراحی کرده است که می‌تواند حجم وسیعی از داده‌ها را برای بهبود جنگل‌داری جمع‌آوری کند.

مسئولین و صاحبان جنگل‌ها با نرم‌افزار موبایلی Wuudis می‌توانند داده‌های جمع‌آوری شده را به راحتی در پایگاه داده‌‌ای جنگل‌ها آپلود کنند. این سرویس به گونه‌ای طراحی شده است که برای بررسی منابع جنگلی سایر کشورها نیز قابل بهینه‌سازی است.

این نرم‌افزار هم‌چنین می‌تواند تأثیرات طوفان، برف، حشرات و بیماری‌ها را بر اساس آیتم‌های خبری بررسی کند. در یک روش نوآورانه دیگر از هواپیماهای بدون سرنشین برای بررسی جنگل‌ها استفاده شده است. تا کنون با کمک این سرویس هزاران هکتار از جنگل‌های فنلاند مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

پروژه‌ی DataBio اهمیت استفاده از فناوری مبتنی بر داده‌های عظیم را نشان می‌دهد. از این داده‌ها برای تولید مواد خام در صنایع کشاورزی، شیلات، باغ‌داری و جنگل‌داری استفاده می‌شود. این مواد خام در قالب اقتصاد زیستی در تولید غذا، انرژی و مواد زیستی پایدار به کار گرفته می‌شوند.

طرح‌های اولیه‌ی تحت نظر این پروژه در بخش کشاورزی تولید محصولاتی هم‌چون زیتون، میوه، انگور، سبزیجات، غلات، محصولات فیبری و‌ زیست‌توده‌ها را پوشش می‌دهد. در بخش شیلات داده‌های وسیع جمع‌آوری شده برای پیش‌بینی و برنامه‌ریزی به منظور ماهی‌گیری مناسب در اقیانوس‌ها و دریاها به کار گرفته می‌شوند.


مهندس شبانیان

دیدگاه ها

نظر خود را با ما در میان بگذارید