جایگزینی سایر فراورده‌های زیستی با آنتی بیوتیک

۲۶ بهمن ۱۴۰۱
5 مشاهده کامل
0دیدگاه
201 بازدید
اخبار

شنبه ۸ بهمن‌ماه، نشست امکان‌سنجی جایگزین‌های آنتی‌بیوتیک در ستاد توسعه زیست‌فناوری با همراهی سازمان غذا و دارو، سازمان دامپزشکی، انجمن جامعه دامپزشکان و انجمن‌های علمی مرتبط برگزار شد.

در ابتدای این نشست دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری، معضل مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک و مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها را تشریح کرد و اظهار داشت: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2018، کشور ایران در مصرف آنتی‌بیوتیک رتبه دوم را دارد؛ این در حالی است که بسیاری از کشورها، بر مصرف این داروها اعمال محدودیت دارند و طبق اعلام این سازمان، مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها به یکی از بزرگترین تهدیدها در سلامت و امنیت غذایی است.

وی افزود: استفاده مقاوم از آنتی‌بیوتیک‌ها باعث ایجاد مقاومت باکتری‌های بدن انسان و دام نسبت به این مواد می‌شود و این امر در بلندمدت خسارات جبران‌ناپذیری برای سلامت انسان خواهد داشت.

قانعی، تهیه پروتکل‌های بازدارنده از تجویز آنتی‌بیوتیک را لازم دانست و افزود: تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها توسط متخصصان و همچنین استفاده از آن در تغذیه دام نیازمند پروتکل‌ها و برنامه‌هایی است که مصرف این داروها را به مرور کاهش دهد.

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری، در خصوص جایگزین‌های موجود برای آنتی‌بیوتیک عنوان کرد: واکسیناسیون، از مهم‌ترین جایگزین‌ها برای مصرف آنتی‌بیوتیک است که با توجه به ایجاد زیرساخت و خطوط تولید واکسن در کشور، توسعه واکسیناسیون برای بیماری‌های باکتریایی به کمک وزارت بهداشت در حال پیگیری در سطح ملی کشور است. همچنین با حمایت‌های ستاد توسعه زیست‌فناوری و به کمک بخش خصوصی، تولید پروبیوتیک‌ها نیز به عنوان جایگزین آنتی‌بیوتیک برای انسان و دام در حال توسعه است.

 

قانعی در ادامه سخنان خود در این نشست، هماهنگی بخش‌های مختلف را ضروری دانست و گفت: ابزار حمایت از فناوری وجود دارد، اما پیش از آن بایستی شورای عالی سلامت و سازمان غذا و دارو، تنظیم‌گری و تسهیل‌گری در جهت ایجاد کشش مناسب بازار برای جایگزین‌های آنتی‌بیوتیک را مهیا کند.

گلی‌زاده، نماینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در خصوص حمایت ستاد از ارائه جایگزین برای آنتی‌بیوتیک اظهار کرد: در حال حاضر در بخش پروبیوتیک‌ها محصول قابل عرضه در بازار وجود دارد و لازم است بازار بخش‌های دیگر مانند محرک‌های رشد دام و آبزی‌پروری توسعه بیشتری بیابد و محصولات مناسب و استاندارد شناسایی و حمایت شود. در این زمینه، تجربه‌هایی نظیر ایران‌ساخت می‌تواند موثر واقع شود و ستاد آمادگی حمایت از طرح‌های فناورانه را دارد.

وی همکاری و همراهی سایر دستگاه‌های اجرایی را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: همکاری بین بخشی وزارت‌های کشاورزی، بهداشت و درمان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک ضروری است و همچنین در زمینه نظارت بر واردات غیرمجاز این داروها نیز لازم است قوانین محدودکننده‌ای ایجاد و اعمال گردد.


دیدگاه ها

نظر خود را با ما در میان بگذارید