ایجاد شرکتهای سهامی عام پروژه (Public equity)

۱۶ اسفند ۱۴۰۱
1075 بازدید

در این خدمت، ستاد توسعه زیست‌فناوری با بهره‌مندی از ظرفیت‌های بازار سرمایه، با همکاری سایر بازیگران توانمند، اقدام به تأسیس و پذیره‌نویسی شرکتهای سهامی عام می‌کند. این خدمت با هدف تأمین مالی پروژه‌های دانش‌بنیان بزرگ و با ریسک پایین طراحی شده است. به عبارتی، شرکت سهامی عام پروژه شرکتی است که به شکل سهامی عام و با مکانیزم پذیره نویسی عمومی و به منظور تکمیل و بهره برداری از پروژه‌های کلان اقتصادی که دارای توجیه فنی و اقتصادی است، تشکیل می‌شود. برای عرضه عمومی شرکت‌های مذکور، مؤسسین باید حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد کرده و صد در صد مبلغ اسمی هر سهم تعهد شده را به شکل نقد یا غیرنقد پرداخت کنند.

محدودیتی در میزان آورده غیرنقدی برای موسسین وجود ندارد، اما آورده غیرنقدی صرفا باید شامل پروژه یا پروژه‌های انتقالی در زنجیره تولید و اجزا و متعلقات آن (از قبیل زمین، ساختمان و تاسیسات محل پروژه، ماشین‌الات مربوطه و ... ) در راستای موضوع اصلی فعالیت شرکت تأسیس شده باشد.سرمایه گذاری در سهام شرکتهای بورسی (سهامی عام)  در دو دسته تعریف می‌گردد:1) عرضه اولیه عمومی سهام: در این روش، شرکت سهام خود را در بورس عرضه می‌کند و اطلاعاتی پایه‌ای در ارتباط با فعالیت‌ها و شرایط مالی را معمولا در یک امیدنامه افشا می‌کند.

پس از پذیرش در بورس، شرکت موظف است که افشاهای منظم انجام داده و تجارتها تحت قواعد تعیین شده در بورس صورت پذیرد.2) بازارهای سهام جدید ویژه شرکتهای نوپا: با توجه به اینکه بازار بورس اصلی در سراسر دنیا تحت سلطه شرکتهای بزرگ با پیشینه‌های اعتباری تثبیت شده بوده و نیازمند سیستم‌های مدیریت و حکمرانی ساختاریافته هستند؛ بازارهای سهام جدید با معیارهایی سهل‌گیرانه و هزینه‌ها و کارمزدهایی کمتر برای جذب شرکتهای نوپا مخصوصا در حوزه فناوریهای نو بوجود آمده‌اند تا امکان عرضه سهام این شرکت‌ها به عموم را فراهم آورند.


خانم رضائی