سکوهای جمع سپاری یا تامین مالی (Crowd Funding)

۰۸ آبان ۱۴۰۱
110 بازدید

تامین مالی جمعی چیست و چگونه کار می‌کند؟

یکی از ابزارهایی که می‌تواند به داد سرمایه‌پذیران برسد، جذب سرمایه‌گذاران خرد یا تامین مالی جمعی است که بتوانند سرمایه جذب شده را بعنوان سرمایه در گردش در چرخه اقتصادی کسب‌وکار خود وارد کنند. تامین مالی جمعی به فرآیندی اطلاق می‌شود که طی آن سرمایه مورد نیاز از طریق سرمایه‌گذاری‌های خرد و عموما با مشارکت تعداد زیادی سرمایه‌گذار با ماهیت حقیقی یا حقوقی جمع‌آوری می‌شود.

سرمایه‌گذاری جمعی از دسترسی آسان شبکه‌های گسترده مردم از طریق رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های تأمین مالی جمعی برای گردهم آوردن سرمایه‌گذاران و کارآفرینان استفاده می‌کند تا پتانسیل افزایش کارآفرینی را با گسترش مجموعه سرمایه‌گذاران فراتر از دایره سنتی مالکان، بستگان و سرمایه‌گذاران خطرپذیر به کار بگیرد. وجود رکن سومی در این فرآیند لازم است که یک پلتفرم یا سکو است. پلتفرم های تامین مالی جمعی وب سایت‌هایی هستند که تعامل بین جمع آوری کنندگان کمک مالی و جمعیت را امکان پذیر می‌کنند. تعهدات مالی را می‌توان از طریق پلتفرم تامین مالی جمعی انجام داد و جمع آوری کرد.

در این روش، شرکت نیازی به بازپرداخت سرمایه گذاران ندارد. با این حال، بسیاری از شرکت‌ها مشوق‌هایی را برای حامیان اولیه ارائه می‌کنند، مانند نسخه‌ای از محصول.

انواع مدلهای تامین مالی جمعی چه هستند؟

مدلهای تامین مالی جمعی عبارتست از مدل مبتنی بر سهام، وام، پاداش و مدلهای اهدایی یا خیریه و...

وام دهی همتا به همتا: جمعیت با این درک که بازپرداخت می شود به یک شرکت وام می دهند. بسیار شبیه استقراض سنتی از بانک است، با این تفاوت که شما از سرمایه گذاران زیادی وام می گیرید.

مبتنی بر سهام: فروش سهام یک تجارت به تعدادی از سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری. این ایده شبیه به نحوه خرید یا فروش سهام عادی در بورس اوراق بهادار یا سرمایه گذاری خطرپذیر است.

تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش: افراد به یک پروژه یا کسب‌وکار کمک مالی می‌کنند و انتظار دارند در ازای آن پاداش غیرمالی، مانند کالا یا خدمات، در مرحله بعد دریافت کنند.

تامین مالی جمعی مبتنی بر کمک مالی: افراد مبالغ کوچکی را برای برآورده کردن هدف بودجه بزرگتر یک پروژه خیریه خاص اهدا می کنند، در حالی که هیچ بازده مالی یا مادی دریافت نمی کنند.

تقسیم سود / تقسیم درآمد: کسب‌وکارها می‌توانند سود یا درآمدهای آتی را در ازای تأمین مالی در حال حاضر با جمعیت به اشتراک بگذارند.

تامین مالی جمعی اوراق بدهی: افراد در اوراق بدهی صادر شده توسط شرکت، مانند اوراق قرضه سرمایه گذاری می کنند.

در دستورالعمل منتشر شده از سوی فرابورس ایران، به مدل مبتنی بر سهام اشاره شده است که طبق آن، سرمایه‌گذاران به ازای سرمایه خود، گواهی شراکت در طرح دریافت می‌کنند. معامله این گواهی‌ها معاف از مالیات است و متقاضیان تامین سرمایه لازم است، خود به میزان 10 درصد در طرح سرمایه‌گذاری کنند که به ازای آن در سود طرح شراکت ندارند. در این مدل، کنترل و مدیریت کسب‌وکار در اختیار ایده‌پردازان و بنیان‌گذاران باقی می‌ماند.

سقف مبلغ تامین مالی جمعی چقدر است؟

سقف تامین مالی از این روش طبق آخرین ابلاغیه فرابورس، 250 میلیارد ریال بوده که تعریف این مبلغ در طرح صرفا برای سکوهایی با عمر بیش از 6 ماه و تعداد طرح موفق بیش از 10 تا امکان‌پذیر است. در غیر این صورت سقف مجاز تامین مالی جمعی، 150 میلیارد ریال خواهد بود.

فرآیند دریافت این حمایت چقدر طول می‌کشد؟

طبق تجربیات، مدت زمان درخواست متقاضی به عامل تامین مالی تا زمان رسیدن مبلغ به دست آن، حدود یک ماه به طول می‌انجامد. در این مدت، ارزیابی طرح از طریق نهاد مالی فرابورس و نهاد ضمانت‌کننده انجام می‌شود.


سیستم